Varga Mihály szerint ezermilliárdos átcsoportosítás kell a költségvetésben

Fontos - 2010-09-14

Ezermilliárdos nagyságrendű átcsoportosításra van szükség a 2011-es költségvetésben ahhoz, hogy a magyar gazdaság stabil pályán maradjon - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Varga Mihály.

A Miniszterelnökséget vezető államtitkár szerint 2014-re vagy 2015-re teljesítheti az ország az euró bevezetésének feltételeit, addig azonban az önkormányzati rendszeren is változtatni kell. Szerinte alapvetően nem az önkormányzatok magas száma a probléma, hanem az állam és az önkormányzatok közötti feladatmegosztás kérdése.

 

Varga Mihály kiemelte, hogy a költségvetés kidolgozásakor a legfontosabb szempont a három százalékos hiánycél tartása lesz, ugyanakkor számos kérdésben mérlegelnie kell a kormánynak, ugyanis ezermilliárdos nagyságrendű átcsoportosításra van szükség ahhoz, hogy a gazdaság stabil pályán maradjon. "A nyugdíjrendszer meglévő feszültsége, az önkormányzatok, az egészségügyi rendszer, a munkaerőpiac meglévő feszültségei, az Út a munkához program jövője és finanszírozása mindenképpen fontos kérdés lesz az ősz folyamán" - mondta. Véleménye szerint a bruttó hazai termék négy-öt százalékát, vagyis körülbelül 1200-1300 milliárd forintot az adósságok törlesztésére kell fordítani.

 

A Miniszterelnökség államtitkára az InfoRádió Aréna című műsorában hangsúlyozta: nagyon óvatos, visszafogott költségvetési tervezet kell 2011-re. "Azzal kell számolni, hogy a magyar gazdaság még nincs túl a 2008-2009-es sokkon, egy nagyon lassú, elhúzódó kilábalási folyamat kezdődött csak el. Számolni kell azzal is, hogy a nyár folyamán bejelentett intézkedéseket hogyan tudjuk majd beépíteni a költségvetésbe" - mondta az államtitkár, aki példaként a kórházak adósságállományának rendezését említette.

 

Varga Mihály kiemelte, hogy a kormány feladatalapú finanszírozást akar létrehozni: vagyis nem abból fognak kiindulni, hogy az előző évben mennyi pénzt kapott egy adott szaktárca, hanem abból, melyek a legfontosabb feladatok. "Ezek kapnak elsőbbséget. Az összes többi feladatot - ami ráér, amit később lehet megvalósítani - 2011 utánra kell tolni" - fogalmazott. Véleménye szerint ennek az elvnek kell alárendelni az európai uniós finanszírozást is: az Új Széchenyi-terv vitája már elindult, az ebben megfogalmazott, gazdaságfejlesztő célokat szolgáló irányok fognak elsőbbséget élvezni, reményei szerint januárban pedig elindulhat a következő Széchenyi-terv.