Gazdaság

Eredmények megjelenítése 321-től 340-ig 4638 találatból.

GKI: Magyarország 19 megyéjéből 14-ben országos átlag alatti volt a nettó kereset 2019-ben

Gazdaság - 2021-01-19

Az adóhatóság adatai szerint 2019-ben a bruttó 295 ezer forintos átlagos havi munkaviszonyból származó jövedelem nettó havi 200 ezer forintot jelentett. Településtípusonként ettől jelentős eltérést mértek, Magyarország 19 megyéjéből 14-ben az országos átlag alatt volt a havi nettó kereset - közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt.

Budapesten havi nettó 260 ezer forint, a megyei jogú városokban 214 ezer forint volt a kereset, míg a többi városban 186 ezer forint, s végül a községekben 161 ezer forint. A legmagasabb érték Telkiben volt, ahol átlagosan 390 ezer forintot vitt haza egy munkavállaló, míg a legalacsonyabb Csenyétén, havi 31 ezer forint.

Ásványolaj szövetség: 7,8 százalékkal csökkent az üzemanyag-fogyasztás tavaly

Gazdaság - 2021-01-14

- A Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) csütörtökön közzétett adatai szerint 6,9 százalékkal kevesebb motorbenzin és 8,3 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott 2020-ban, mint egy évvel korábban, az üzemanyag-fogyasztás így átlagosan 7,8 százalékkal csökkent tavaly az előző évhez képest.

MNB: a dohánytermékek áremelkedése növelte a maginflációt tavaly decemberben

Gazdaság - 2021-01-14

- A keresletérzékeny termékek és az üzemanyagok inflációs hozzájárulása tavaly decemberben emelkedett, amit az élelmiszerek inflációs hozzájárulásának mérséklődése ellensúlyozott, így összességében az infláció az előző hónaphoz képest nem változott.

Jövő héten folytatódnak a bértárgyalások

Gazdaság - 2021-01-13

A minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről a felek továbbra sem tudtak megegyezni, ezért a tárgyalások jövő héten folytatódnak - mondta el a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórum (VKF) szerdai ülését követően a munkaadói és a munkavállalói oldal egy-egy képviselője.

Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke, valamint Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke is arról számolt be, hogy az eddigi álláspontok nem közeledtek, így a munkaadói oldal 3,1 százalékos, a munkavállalói oldal pedig 5 százalékos béremelést tart elfogadhatónak.

A működő olaj- és gázfúró kutak száma 1975 óta a legalacsonyabb szintre esett a világon tavaly

Gazdaság - 2021-01-11

A világszerte termelő olaj- és gázfúró kutak száma tavaly 1975 óta a legalacsonyabb szintre esett, elsősorban a kőolaj és a földgáz iránti globális keresletcsökkenés miatt. A Baker Hughes olajipari szolgáltató számításai szerint 2020-ban átlagosan 1352 olaj- és gázfúró kút működött a világon. Egy évvel korábban, 2019-ben a számuk 2177 volt.

Ötödével csökkent tavaly a forgalomba helyezett autók száma Németországban

Gazdaság - 2021-01-08

Csaknem ötödével csökkent a forgalomba helyezett új személygépkocsik száma Németországban, a német autóipar termelése és exportja pedig nagyjából negyedével esett vissza tavaly, ami híven tükrözi, hogy milyen hatalmas csapást mért a gazdaságra is a koronavírus-járvány.

ÁSZ: 2020 áttörést jelentett a táv- és otthoni munkavégzés elterjedésében Magyarországon

Gazdaság - 2021-01-08

A koronavírus-járvány gazdasági és társadalmi következményei miatt a 2020-as év áttörést jelentett a táv- és otthoni munkavégzés elterjedésében Magyarországon - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteken.

Nőtt a munkanélküliek száma Bécsben az elmúlt évben

Gazdaság - 2021-01-04

Tavaly decemberben nőtt a munkanélküliek száma Bécsben az egy évvel korábbihoz és a novemberihez képest is az Arbeitsmarktservice Wien (AMS) munkaközvetítő hivatal hétfői jelentése szerint.

Londoni elemzők: a vakcinák hatására több évtizede nem tapasztalt fellendülés kezdődhet az idén a világgazdaságban

Gazdaság - 2021-01-01

Több évtizede nem tapasztalt ütemű fellendülés indulhat az idén a világgazdaságban, miután a koronavírus elleni globális oltási kampány kiteljesedésével várhatóan megkezdődik az élet visszatérése a normális kerékvágásba - jósolták 2021-re szóló pénteki előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.

Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) minden év első napján összeállítja a következő tizenkét hónapra szóló átfogó világgazdasági prognózisát.

Pénteken ismertetett idei előrejelzésükben a CEBR londoni elemzői közölték: várakozásuk szerint az oltások alkalmazásának széleskörűvé válásával a világ nagy része az idén "elindul a normalitás felé", és ennek nyomán életre kelhet a koronavírus-járvány miatt tavaly elfojtott fogyasztás.

GKI: a tőkejövedelmek felét Budapesten és Pest megyében vallották be

Gazdaság - 2020-12-22

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2019-es adatai szerint 304 830 magánszemély vallott be osztalékból, árfolyamnyereségből, tartós befektetésből és hasonlókból származó tőkejövedelmet. A tőkejövedelmek közel fele Budapesten (34 százalék) és Pest megyében (15 százalék) keletkezett - ismertette a GKI Gazdaságkutató.

OTP Ingatlanpont: európai szinten Magyarországon alacsonyak a lakhatás költségei

Gazdaság - 2020-12-18

- Európai összehasonlításban Magyarországon alacsonyak a lakáshatás költségei: erre a célra tavaly az ország lakossága a rendelkezésére álló jövedelmének 13,5 százalékát fordította, ami az Európai Unióban a harmadik legalacsonyabb érték, míg a listát Görögország vezeti 38,9 százalékkal - közölte az Eurostat legfrissebb adatai alapján az OTP Ingatlanpont.

PM: 3298,1 milliárd forint a költségvetés tizenegyhavi hiánya

Gazdaság - 2020-12-18

A koronavírus-járvány gazdaságra gyakorolt hatása, és a meghozott gazdaságvédelmi intézkedések eredményeként a költségvetés hiánya november végéig elérte a 3298,1 milliárd forintot. Az idei évre tervezett hiány a GDP-arányában 8-9 százalékosra várható - közölte a Pénzügyminisztérium (PM) pénteken az államháztartás központi alrendszerének tizenegyhavi állásáról kiadott részletes tájékoztatójában.

A minisztérium megerősítette: a gazdaság újraindítását szolgáló intézkedések eredményes végrehajtásához a kormány 2021-re új, a GDP 6,5 százalékának megfelelő hiánycélt tűzött ki.

Az év első tizenegy hónapjában az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszere 3298,1 milliárd forintos hiánnyal zárt

Mérsékeltebb, 6 százalékos idei GDP-csökkenést vár a GKI

Gazdaság - 2020-12-16

A kedvező harmadik negyedévi adatok alapján a korábbi 9 százalékról 7 százalékra mérsékli a negyedik negyedévi visszaesés, és 7-ről 6 százalékra az idei éves GDP-csökkenés mértékét a GKI legfrissebb, decemberi előrejelzésében.

A GKI idei negyedik előrejelzésében azt írta: a 4. negyedévi visszaesés oka a járvány második hulláma, a mozgáskorlátozó intézkedések keresletet és kínálatot visszafogó hatása.

A gazdaságkutató intézet nem változtatott ugyanakkor azon a szeptemberben is várt, "W" vonalvezetésű trend előrejelzésén, hogy a nagy második negyedévi visszaesés és a harmadik negyedévi javulás után a negyedik negyedévben újra mélyebb visszaesést valószínűsít.

Abban általános az egyetértés a GKI szerint, hogy a tavalyi GDP-t feltehetőleg csak 2022-ben éri el a magyar gazdaság, az intézet 2021-re 3,7 százalékos bővülést vár. (Az EU prognózisa 4 százalékos, az OECD-é csak 2,6 százalékos növekedéssel számol.)

Ericsson kutatás: az 5G több mint 800 milliárd forinttal fűtheti a magyar GDP-t

Gazdaság - 2020-12-03

A következő években nettó 826 milliárd forinttal járulhat hozzá a magyar gazdasághoz az 5G technológia, amivel jelentősen támogatja a koronavírus-válság utáni újjáépítést is - derül ki az Ericsson megrendelésére készült kutatásból..

A világon elsőként engedélyezték mesterséges csirkehús értékesítését Szingapúrban

Gazdaság - 2020-12-02

- Szingapúr a világon elsőként engedélyezte laboratóriumi körülmények között előállított csirkehús értékesítését - írja a BBC News. A Szingapúri Élelmiszerbiztonsági Hivatal (SFA) döntése értelmében az Eat Just nevű San Franciscó-i startup megkezdheti a "tiszta" - vagyis élő állat levágása nélkül előállított - hús árusítását.

Elfogadhatatlanul hosszú a külföldi autók forgalomba helyezési ideje a gépjárműkereskedők szerint

Gazdaság - 2020-11-27

- A Magyar Gépjármű-kereskedők Országos Egyesülete (MGOE) szerint elfogadhatatlan helyzet alakult ki a külföldről importált autók magyarországi forgalomba helyezésével kapcsolatban: az idei év végére szinte ellehetetlenült az első műszaki vizsgáztatás lehetősége a Nemzeti Közlekedési Hatóságnál (NKH), a várakozási idő országos szinten meghaladja az egy hónapot, Budapesten pedig a kettőt.

KSH: 4,3 százalékos volt a munkanélküliségi ráta augusztus-októberben

Gazdaság - 2020-11-27

A 2020. augusztus-októberi időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 202 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Októberben az előző hónaphoz viszonyítva 23 ezerrel, 199 ezerre csökkent a munkanélküliek száma, a 4,3 százalékos munkanélküliségi ráta pedig 0,4 százalékponttal volt alacsonyabb az egy hónappal korábbinál. Mivel a foglalkoztatás szintje is csökkent októberben, 53 ezerrel emelkedett az inaktívak száma elsősorban azokból, akik - a járvány terjedése és az ismételten bevezetett korlátozások miatt - nem kerestek munkát közölte a KSH.

Haltermelők: bővült a halválaszték, az árak változatlanok

Gazdaság - 2020-11-25

Nagyobb a karácsonyi halválaszték az idén az elmúlt évhez képest, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) tájékoztatása szerint a kiváló minőségű halat a tavalyihoz hasonló áron lehet beszerezni.

Lévai Ferenc, a MA-HAL szóvivője, egyben az Aranyponty Zrt. vezérigazgatója szerdán elmondta azt is: kérik a vásárlókat, hogy a karácsonyra szánt alapanyagok beszerzését ne halasszák az utolsó napokra, mivel az édesvízi halak a mélyhűtőben hosszú időn át megőrzik a minőségüket.

PM: októberben 333,9 milliárd forinttal nőtt a költségvetési hiány

Gazdaság - 2020-11-20

Októberben az államháztarás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszer 333,9 milliárd forintos hiánnyal zárt, ami 62,1 milliárd forinttal magasabb az egy évvel korábbinál. A védekezési kiadások és a gazdaságnak nyújtott támogatások, valamint az uniós fejlesztések előfinanszírozása következtében az év első tíz hónapjában az államháztartás központi alrendszere 2604,2 milliárd forintos hiánnyal zárt - derült ki a Pénzügyminisztérium (PM) pénteken kiadott részletes tájékoztatójából.

A központi költségvetés 2140,0 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 489,9 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok pedig 25,7 milliárd forintos többletet könyveltek el. Az előző év azonos időszakában a központi alrendszer hiánya 575,4 milliárd forintot tett ki.

Koronavírus - OECD: a szakdolgozók hiánya a legfőbb probléma az európai országokban

Gazdaság - 2020-11-19

A koronavírus-járvány rávilágított az egészségügyi szakdolgozók hiányára az európai országokban a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) csütörtökön megjelent jelentése szerint. A párizsi székhelyű szervezet úgy látja, hogy Európában "nagyobb befektetést kellene" az egészségügyi szakemberekre fordítani.