A felsőoktatás kérdéseire keresnek választ a Debreceni Egyetem Napján

Helyi - 2009-02-05

Hagyományteremtő céllal, idén első alkalommal rendezik meg a Debreceni Egyetem Napját, amely a hazai felsőoktatást szorosan érintő kérdésekre próbálja ráirányítani a figyelmet február 7-én. A Debreceni Egyetem (DE) egész napos eseményén részt vesz többek között Bajnai Gordon gazdasági és fejlesztési miniszter, Manherz Károly felsőoktatási és tudományos szakállamtitkár, Pálinkás József, az MTA elnöke, valamint az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövete, April H. Foley is.

A rendezvény témái:

Gyógyszeripari Innovációs Pólushálózat a DE, a Szegedi Tudományegyetem és a Pécsi Tudományegyetem részvételével

A DE köré az elmúlt években kiépült innovációs hálózat elsősorban a régió gyógyszeripari vállalatait foglalja magában. A kerekasztal-beszélgetés áttekintést ad a Debrecen-Szeged-Pécs pólusvárosok által kezdeményezett gyógyszeripari-biotechnológiai innovációs hálózat tevékenységéről, és előkészíti az interpólus együttműködés bővítését. A fórumon részt vesz Bajnai Gordon gazdasági és fejlesztési miniszter, valamint jelen lesznek a város polgármesterei és az érintett egyetemek rektorai.

 

Fókuszban az Amerikai Egyesült Államok

A debreceni intézmény és az amerikai egyetemek közötti együttműködések több évtizedre tekintenek vissza, melyek a különböző hallgatói ösztöndíj-programok mellett közös kutatásokat és oktatócseréket is magukban foglalnak. A nap kiemelt témája lesz az egyetem Amerikai Egyesült Államokhoz fűződő kapcsolatainak bemutatása, ahol mindemellett a történelmi elnökválasztás utáni USA is terítékre kerül April H. Foley, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövetének részvételével. Az Amerika-fórumra érkeznek továbbá a Fulbright Bizottság, az Institute of International Education, valamint az Amerikai Kuckó képviselői is, a program zárásaként országosan egyedülálló kezdeményezésként alakul meg az amerikai ösztöndíjasok baráti köre.

 

A természettudományi képzés jövője Magyarországon

A természettudományi képzésben diplomát szerző hallgatók száma és felkészültsége ma Magyarországon messze elmarad az elvárttól, melynek egyik fő oka az, hogy a természettudományi közoktatás hatékonysága sokat romlott az elmúlt húsz évben. A DE a Magyar Rektori Konferencia által is támogatott javaslatokat fogalmazott meg az alap- és középfokú oktatás eredményességének javítása érdekében. A probléma megvitatásának célja a kormányzati döntést elősegítő szakmai konszenzus kialakítása. A fórumon szakmai vita várható, hiszen egy asztalhoz ülnek a részletek tekintetében egymástól eltérő véleményt alkotó országos szintű szereplők, a régió nagy multinacionális vállalatainak vezetői, a természettudományi képzés hazai képviselői, valamint a középiskolák igazgatói. A tanácskozáson részt vesz dr. Pálinkás József, továbbá az OKM képviseletében dr. Manherz Károly is.

 

Magyar nyelvű felsőoktatás a határon túl

A DE kiemelt fontosságúnak tartja többek között földrajzi elhelyezkedéséből adódóan is a magyar nyelvű oktatás támogatását és a kapcsolatok erősítését a határon túli magyar felsőoktatási intézményekkel, így a jövőben is további közös kutatási, illetve mester- és doktorképző programok indítását tervezi. Az egyetem napja keretében a témában rendezendő tanácskozás áttekinti a környező országokban folyó magyar nyelvű felsőoktatás jelenlegi helyzetét és jövőbeli kilátásait Románia, Szerbia, Szlovákia, Ukrajna egyetemi vezetőinek, rektorainak és a magyar kormány tisztségviselőinek részvételével.

(www.edupress.hu)