A jogalkotás hibái

Helyi - 2006-10-11

A jogszabályalkotás kereteiről, nehézségeiről, valamint a regionális önkormányzatok kialakulásának esélyeiről tanácskoztak a Regionális Kollégiumi Ülésén a megyeházán, október 11-én.

Várhatóan nem jönnek létre regionális választott önkormányzatok. Ezt Dr. Kerekes Edit, a Hajdú-Bihar Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője jelentette ki, ám az államigazgatás terén bizonyos szervek régióra emelése már megtörtént. Ilyen szerv például a statisztikai hivatal. Elhangzott: egyenlőre nem megoldható, és nincs is arra képlet, minként lehetne működtetni egy, a régió ügyeit összpontosító hivatalt. A régiós közigazgatási hivatal létrehozása ugyanakkor kétharmados többséget igényel.

       Ennek ellenére: Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár- Bereg  területfejlesztés szempontjából már most együttesen működő régiónak számít - hangzott el a rendezvény sajtótájékoztatóján. Ezt a közös együttműködést erősítvén várhatóan a hivatalok több funkcióját összevonják, ami csaknem 5 százalékos létszámleépítéshez vezethet. Dr. Kerekes Edit szerint Debrecenben ez öt főt a keleti régióban pedig átlagosan négy dolgozót érint. Mindez 2007 január elsejétől, a közigazgatási hivatalok átszervezésével történik. A jogalkotás összhangja azonban ezzel sem érhető el.

      Dr. Kiss László alkotmánybíró hangsúlyozta: rengeteg olyan hibája van a magyar jogrendszernek, ami jelentősen megnehezíti a jogalkotó munkáját. Tapasztalatai szerint nagyon sok a felesleges jogszabály, ezek megfogalmazása felszínes, pontatlan, értelmezhetetlen. \"A jó törvényhozó filozófusként él és parasztként gondolkodik\" - világított rá ezzel az egyértelműen megfogalmazott jogszabályok szükségességére. Dr. Kiss László ebből a szempontból felhívta a figyelmet a nyelvtudomány fontosságára, valamint eleminek tartja a jogalkotók, jegyzők állam által történő dogmatikus felkészítését, hiszen sok esetben a fogalmazás miatt válik értelmezhetetlenné az adott jogszabály. ű

      Az alkotmánybíró szerint inkább volna értelme felkészíteni ezeket az embereket, mint a számtalan jogalkalmazótól elvárni, hogy a nehezen értelmezhető, hibás szabályok alapján helyesen és igazságosan járjon el. Kijelentette: csaknem tizenhat év hátrányban van a magyar törvényhozás ezzel a felszínességgel.

    Szabolcs-Szatmár Bereg megyében 229 településről kell gondoskodni a megyei önkormányzatnak. Rácz János, a megyei közigazgatási hivatal vezetője elmondta: a kisebb településeken a legnagyobb problémát az jelenti, hogy átveszik egymás rendelkezéseit, így sokszor olyan feladatokat irányoznak elő, amikre vagy nincs szükség, vagy megvalósítása lehetetlen. Ezt a hivatalvezető az adminisztráció abszurditásának nevezte. Jász-Nagykun-Szolnok megyében ugyanakkor már hét éve zajlik a jegyzők felkészítése az átgondolatlan szabályok kiszűrésére.

        A \"hanyag\" jogszabályokat azonban a régiók létrehozása sem szüntetné meg, mivel megyei és regionális szinten egyaránt nehéz és értelmetlen alkalmazni a rossz, hibás rendelkezéseket - mutatott rá Dr Kerekes Edit.

 

Bögre Zoltán