Az iskolákra kellene figyelni

Helyi - 2006-09-26

Gusztos Péter országgyűlési képviselő és Kovács László polgármesterjelölt közös sajtótájékoztatójának elején Kovács László arról beszélt, hogy az általános- és középiskolák működési feltételei sokat romlottak az elmúlt években, Debrecenben. Ez részben a látványépítkezéseknek, illetve ezek működési-költség gerjesztő hatásának tudható be.

Mindezek miatt az SZDSZ debreceni várospolitikai programjában nagy szerepet kapott az oktatás kérdése Az SZDSZ szerint jobb feltételeket lehetne és kellene teremteni ezen a területen.  Hatékonyabb együttműködést kell kialakítani a város és az egyetem, az egyetem és a világ élvonalába tartozó technológiát alkalmazó vállalkozások között. Ösztönözni kell a munkahely-alapú képzéseket, amely kölcsönösen segíti az egyetemi képzést és a vállalkozásokat is. Az egyetemek pedig a K+F terén válhatnak a gazdasági élet segítőivé.

Gusztos Péter országgyűlési képviselő a sajtótájékoztató második felében két új döntésről számolt be. Az első a felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos alkotmánybírósági döntés, amely tegnap született meg. Fontos hangsúlyozni, hogy az alkotmánybíróság egy pontot talált összesen alkotmányellenesnek. Ez azzal kapcsolatos, hogy a felsőoktatási intézmények által létrehozott Gazdasági Tanácsok milyen mértékű beleszólással rendelkezzenek az egyetemeket, főiskolákat érintő gazdasági kérdésekben. Az eredeti tervezetben vétójogot határoztak meg. Ezt találták alkotmányellenesnek. Valószínűleg ez fog módosulni véleményezési joggá. Az SZDSZ azt szorgalmazta, hogy a lehető legnagyobb beleszólási joggal bírhassanak ezek a gazdasági tanácsok, hiszen egy egyetem költségvetése sok esetben vetekszik egy nagyobb város költségvetésével.

A második döntés ma délutáni, mely szerint Brüsszelben délután elfogadták a magyar konvergencia programot. Ennek nagy jelentősége van jelen helyzetben, mert az ellenzék határozott véleménye szerint ez a kormány nem képes egy EU által elfogadott konvergencia programot  összeállítani illetve elfogadtatni. Ezzel a kormány elkezdte visszanyerni a pénzügyi szavahihetőségét az EU és szervezetei előtt.

Fontos lenne, hogy azok az ellenzéki politikusok, akik eddig bujtogattak és lázítottak, hagyjanak fel ezzel a politikai magatartással és legyenek partnerek az ország gazdasági helyzetének helyreállításában. Fontos megemlíteni, hogy a híresztelésekkel ellentétben október 1-én nem népszavazás lesz, hanem önkormányzati választás. Nem kormányt buktatunk, hanem képviselőket s polgármestereket választunk.

 Október 2-tól ugyanez a kormány ugyanezzel a személyi felállással fog kormányozni. –mondta Gusztos Péter.