SZDSZ szerint három szempontból fenyegetheti a válság Debrecent

Helyi - 2008-10-18

Gadus István önkormányzati képviselő szerint  a pénzügyi válság Debrecent még nem érte el, de a város ki van téve ennek a veszélynek. Jó lenne, ha a folyamatokat egy pénzügyi szakértőkből álló stáb elemezné a Városházán, és a városvezetés őszinte helyzetelemzését várják el ebben a helyzetben!

Gadus István

A párt megyei elnöke sajtótájékoztatóján elmondta: az SZDSZ szerint három szempontból fenyegetheti a válság Debrecent:

 

•          A város hitelállománya a Közgyűlés által vállalt kötelezettségek és készfizető kezességek, a Vagyonkezelő és tagvállalatainak kötelezettségei megközelítik a 30 – 35 milliárd forintot. Ezek a kötelezettségek hosszú lejáratúak, jó feltételű hitelekből állnak, egyelőre nagy károk nem érhetik a várost, de a veszély fenyegető. Az szintén fenyegető, hogy az idén és jövőre, Debrecen csak további új hitelek felvételével finanszírozhatja a működését. Az árfolyammozgások azonban jelenetős kihatással lehetnek a törlesztésekre, de az idei költségvetés nem tartalmaz erre az esetre kockázati céltartalékot.

 

•          A jövő évi költségvetés tervezésekor azzal kell számolni, hogy a központi adóbevételek nominálisan nem változnak, reálértékben ez csökkenő adóbevételt jelent majd. A gazdaság lassulása az iparűzési adóbevétel stagnálását, esetleg csökkenését vetíti előre. A saját bevételek elmaradása újabb hitelfelvételeket indukálhat.

 

•          Várható az is, hogy a válság miatt az uniós támogatások kiutalása lassul, az EU ugyanis valószínűleg aggályosabb, lassabb lesz, ami ilyen esetben természetes. Például a 2-es villamos várva várt uniós támogatásáról egyelőre kevés hír érkezett Brüsszelből, ahol az év végéig döntenek a pénz odaítéléséről. Ha a lelassuló folyamatok miatt idén mégsem kötnék meg a támogatási szerződést, az kínosan érintené Debrecent.

 

 

Az SZDSZ azt javasolja, hogy a Közgyűlés tárgyaljon a következő ülésén egy válságforgatókönyvet is, ami azzal számol, hogy minden pénzügyi pozíció romlik majd. A város működésével ebben az esetben sem lehet probléma, de a fejlesztéseket vissza kell fogni. Meg kell vizsgálni, hogy milyen kötelezettségeket lehet visszamondani (pl. új színház, tőkeemelés az egészségügyi holdingban)

 

1.         A Városházán át kell tekinteni a szolgálati gépkocsik használatának csökkentését, a telefonhasználat megtérítésének és egyéb juttatásoknak megnyirbálását. Ezekkel a takarékossági lépésekkel több tíz milliós tételekre lehet szert tenni, s ezzel is a város lakóinak biztonságát szolgálnák.

 

2.         Utasítsa Kósa Lajos az önkormányzati intézményeket és a városi érdekeltségű gazdasági társaságokat a személyi és dologi kiadások csökkentésére, s a folyamatban lévő fejlesztések áttekintésére.

 

3.         Minden intézmény és a Vagyonkezelő tagvállalatai legyenek kötelesek október 31-ig javaslatot tenni költségeik csökkentésére.

 

4.         Az önkormányzat 2009. évi költségvetési koncepciójának összeállításában csak a törvény szerint kötelező önkormányzati feladatok és az Európai Unió támogatásával megvalósuló fejlesztések finanszírozása szerepelhet.

 

 

Debrecen közösségének higgadt, takarékos, őszinte városvezetésre van most szüksége! Mi liberálisok – amennyiben lehetőséget kapunk – ebben most együtt tudunk működni!-mondta Gadus István.