Több száz millió forinttal károsították meg a lakosságot Hajdú-Bihar megyében!

Helyi - 2009-01-27

Az Önkormányzati törvény (1990. évi LXV. Tv. 8.§.), az önkormányzatok működési területére hatósági ár megállapítását írja elő, az alapvető közműszolgáltatások, így a vízdíj és szennyvízdíj tekintetében is.

Hajdú-Bihar megyében 71 település 1995-ben létrehozta a Hajdú-Bihari Önkormányzatok Vízmű Rt-t. Ez a cég üzemelteti a vízműveket, szedi be a díjakat.

Az elmúlt évek során, mint azt a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság 7.K.30.004/2006/6. számú ítéletében, melyet Balmazújváros Önkormányzata indított a Vízmű Zrt. ellen, is alátámasztott, a Vízmű Rt. az önkormányzatok által megállapított árnál magasabb árat alkalmazott számláiban a lakosság felé, nem véve tudomásul az önkormányzat által megállapított árat.

Az önkormányzatok ármegállapító jogát és kötelességét, melyet a Vízmű Zrt. vitatott az általa kezdeményezett felülvizsgálat során, a Kfv.IV.37.304/2006/6. számú ítéletében a Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága is helybenhagyta. Hivatkozik az ítélet az ártörvény (1990. évi LXXXVII. Tv.) előírásaira is, mely kimondja hogy az önkormányzatoktól nem lehet elvonni az ármegállapító jogot, sőt az törvényi kötelességük.

Mindezek után Balmazújváros Önkormányzata, a jogerős ítélet alapján, felmérte a lakosság részére törvénytelenül kiszámlázott víz és szennyvíz díjak összegét, és a 2008. decemberi önkormányzati ülésén határozatott hozott a jogtalanul beszedett összeg visszafizetésének tekintetében. A város lakossága időközben a városra engedményezte a jogos követelést, így az Önkormányzat, 2008. december utolsó napjaiban, benyújtotta fizetési meghagyását a Hajdú-Bihari Önkormányzatok Vízmű Zrt-vel szemben.

 

A követelés kamataival együtt 414.215.000,- Ft !

 

Az elmúlt napokban több település polgármesterével beszélve, arról tájékoztattak, hogy az Ő esetükben is volt olyan év, amikor a Vízmű Zrt. nem az általuk megállapított árakon számlázott!

 

Vajon hány ilyen település van a megyében?

 

Vajon mennyi a valós lakossági megkárosítás összege, ha csak Balmazújváros esetén 414 milliót meghaladó az összeg kamataival együtt?

 

Vajon mit szól ehhez a Fogyasztóvédelmi Felügyelőség?

 

Vajon kinek, vagy kiknek, a büntetőjogi felelőssége állapítható meg ebben az ügyben?

 

 

 Belgyár László(SZDSZ) sajtótájékoztatójának anyaga