Tudomány

Eredmények megjelenítése 1301-től 1320-ig 1625 találatból.

Összetett szerves molekulák lehetnek a Pluto felszínén

Tudomány - 2011-12-27

Összetett szerves molekulák jelenlétére utaló nyomokat fedezett fel a Hubble űrteleszkóp a Pluto felszínén.A Pluto (régebben Plútó) törpebolygó, amelyet 2006. augusztus 24-ig a Naprendszer kilencedik, legkisebb bolygójaként tartottak számon. Jelenleg az Eris után a második legnagyobb törpebolygónak számít.

Nem finnyás, csak sok ízlelőbimbója van

Tudomány - 2011-12-27

Sok ember azért nem szereti a kelbimbót, mert túlságosan érzékenyek az ízlelőbimbói - idézte egy táplálkozástudományi szakember megállapítását a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk). Lisa Methven, a Readingi Egyetem munkatársa elmondta, hogy a keserű íz érzékelésére általában 25 típusú receptor található a nyelvünkön lévő ízlelőbimbókon.

A 2011-es év orvosi áttörései - Őssejtterápiák

Tudomány - 2011-12-26

Őssejtekkel végzett kezelések, génterápia, személyre szabott rákgyógyszerezés, bravúros műtétek és a gyógyászatban használható különleges eszközök jelezték az orvoslás fejlődését a 2011-es évben.   Az őssejtek a szervezet mestersejtjei, valamennyi sejt és szövet forrásai. Mivel képesek különböző sejttípusokat létrehozni, sokszorozódni és megújulni, felhasználásától az orvosok a legkülönfélébb betegségek és rendellenességek gyógyítását remélik, beleértve a rákot, a cukorbetegséget vagy a sérüléseket is.

Az európai mélytengeri neutrínóteleszkóp a második legnagyobb ember alkotta építmény lesz

Tudomány - 2011-12-23

Ha megépül az európai mélytengeri neutrínóteleszkóp (KM3NeT), a kínai nagy fal után a második legnagyobb ember alkotta építmény lesz.

A Földközi-tengerben  majd ezer méter mélységben épülő neutrinóteleszkópot tíz európai ország 40 kutatóintézetének együttműködésében hozzák létre. A létesítmény új eszközt kínál a világegyetem megismerésére - olvasható a  PhysOrg (http://www.physorg.com) tudományos hírportálon.

A világegyetem legkorábbi csillagai

Tudomány - 2011-12-21

Amerikai asztronómusok olyan csillagot fedeztek fel a Tejútrendszer déli csücskében, amely gyakorlatilag csak hidrogénből és héliumból áll, vagyis a világegyetem legkorábbi csillagjaihoz tartozik.Az ősrobbanás után az univerzumot kitöltő "anyag" csaknem kizárólag hidrogénből és héliumból állt. Később, a csillagokban lejátszódó fúziós reakciók alakították át ezeket a könnyű elemeket olyan "fémekké", amelyek napjainkban találhatók a világegyetemben.

Eddig sikeres a CHEMIKUT-projekt.

Tudomány - 2011-12-20

Ipari és nemzetközi kapcsolatok építésével folytatódhat a környezeti szennyezők lebontására szolgáló, a gyakorlatban is sikeresen alkalmazható kémiai és biológiai eljárások alapjainak kidolgozását célzó, mintegy 340 millió forintos pályázati forrásból megvalósult CHEMIKUT-projekt.

A pókok agyuk egy részét a lábaikban tárolják

Tudomány - 2011-12-19
Egy panamai kutatócsoport felfedezte, hogy a különösen apró pókok agyuk egyes részeit más testrészeikbe helyezik át, például az elülső lábakba.    Az apró fajok fő gondja, hogy bár szinte mindennek csökkenthető a mérete, az agysejteké nem. Ugyanakkor szükség van belőlük bizonyos mennyiségre az olyan összetett feladatok elvégzésére, mint amilyen egy pókháló készítése.

A koszorúér-betegség örökletes tényezői

Tudomány - 2011-12-17

Arcunknak, tulajdonságainknak vannak örökölt okai, de az elképesztő számú génből nehéz kihámozni, melyek alakítják a szép vonalú homlokot és melyek hajlamosítanak betegségekre. Mivel az iparilag fejlett országokban a legtöbb ember halálát szív-és érrendszeri betegségek okozzák, sokat kutatják, hogy ezekben a kórképekben mennyi szerepe lehet az öröklésnek.

A HPV-teszt korábban kimutatja a méhnyakrákot, mint a hagyományos sejtmintavétel

Tudomány - 2011-12-16

A méhnyakrák, illetve a kialakulására utaló jelek hamarabb és optimálisabban kimutathatók a harmincon felüli nőknél human papillomavírus (HPV)-teszttel, mint sejtmintavétellel - jelentették be holland tudósok.A HPV-teszt és a hagyományos Pap-teszt (azaz sejtmintavétel) együttes elvégzésével jóval korábban észlelni lehet a daganatos betegséghez vezető károsodásokat és ezzel sok méhnyakrákos eset kialakulását lehet megakadályozni.

Átadták a Gábor Dénes-díjakat

Tudomány - 2011-12-16

Öt akadémiai doktor és az MTA Atommagkutató Intézet igazgatóhelyettese is megkapta az idén a jelentős tudományos, műszaki-szellemi alkotás létrehozásáért és innovatív magatartásért járó Gábor Dénes-díjat. A hagyományoknak megfelelően az idén huszonharmadik alkalommal rendezett ünnepségen heten vehették át az egyes ipari ágazatokban, illetve az "egyéb" kategóriában, azaz az üzleti menedzsmentben, illetve az oktatásban végzett kiemelkedő munkájuk elismeréseként a Gábor Dénes-díjat.

Férfiassági zavarok kezelése szívgyógyászati módszerrel

Tudomány - 2011-12-14

A férfiak szexuális gondjaira a gyógyszeripar számos tablettát kidolgozott, de így is vannak, akiknek a gyógyszeres megoldás nem bizonyul megfelelő segítségnek. Vizsgálatok igazolták, hogy a kudarc hátterében hasonló érszűkület lehet, mint a szívinfarktus esetében, ezért az ér tágítása ugyanolyan kedvező eredménnyel járhat, mint a szívgyógyászatban.

Elkészült a Föld legmélyebb óceáni pontjának eddigi legrészletesebb térképe

Tudomány - 2011-12-10

- Elkészült a Föld eddig ismert legmélyebb óceáni pontjának, a délnyugat-csendes-óceáni Mariana-ároknak az eddigi legrészletesebb térképe. A kutatást New Hampshire-i Egyetem Parti- és Óceáni Térképészeti Központja (CCOM) vezette. A mérések szerint a 2500 kilométer hosszan futó árok legmélyebb pontjaként számon tartott Challenger (Kihívás) szakadék 10 944 méter mély, vagyis mélyebben nyúlik le a tengerszint alá, mint amennyire a 8839 métert is elérő Mount Everest (Csomolungma) a fölé magasodik.

Lakható bolygóra bukkant a Naprendszeren kívül a NASA

Tudomány - 2011-12-06

A Kepler űrteleszkóp segítségével amerikai csillagászok először fedeztek fel egy olyan, a Földhöz hasonló bolygót, amely elvileg  alkalmas lehet az élet befogadására - közölte hétfőn az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA. A Kepler 22b kódjelű bolygó létezése bizonyítást nyert.

Megjósolja az ajakherpesz kiújulásának gyakoriságát egy gén jelenléte

Tudomány - 2011-12-05

Amerikai kutatók azonosították az első olyan gént, amelynek különböző variánsai összefüggésbe hozhatók az ajakherpesz kiújulásának gyakoriságával - számolt be róla a HealthDay című ismeretterjesztő portál (www.healthday.com).

 A herpes simplex vírus 1-es típusával (HSV-1) való fertőzöttség a népesség legalább hetven százalékát érinti. A szervezetbe került vírusokat az immunrendszer nem távolítja el, azok az idegvégződésekben bújnak meg újabb aktiválódásukig.

Több alvást igényelnek, akik egy adott génváltozatot hordoznak

Tudomány - 2011-12-05

Tízezernél több európai ember génjeinek elemzése azt mutatta, hogy egy bizonyos génváltozattal élő embereknek nagyobb az alvásigényük - idézte egy európai összefogásban készült kutatás eredményét a BBC hírportálja. A tanulmányba bevont embereket kikérdezték pihenőnapi alvási szokásaikról, vérmintájukból pedig DNS-elemzést végeztek.

Itt a szívet átmenetileg pótló pumpa

Tudomány - 2011-12-02

A szívátültetésre várakozó betegek életét mentheti meg az a szívpumpa, amelyik egy időre helyettesíti a szív működését, amíg implantációra alkalmas szív adódik.Az European Journal of Cardiology szerkesztőségi közleményben tekintette át a túlélés esélyét remélő betegek technikai lehetőségeinek jelenlegi helyzetét. Mint kiemelte, az életmentő tudomány és technika újabb eredménye az a szívet segítő, átmenetileg helyettesítő pumpa, melyet már alkalmaznak, ha valaki szívátültetésre vár, és ezt az időt kell áthidalni.

Hat magyar kutató nyert támogatást az Európai Tudományos Tanács pályázatán

Tudomány - 2011-11-30

"Szenzációs sikert" értek el magyar tudósok, hatan nyertek támogatást az Európai Tudományos Tanács (ERC) legújabb, tapasztalt kutatóknak kiírt pályázatán - tájékoztatta az MTI-t Kroó Norbert akadémikus, az ERC magyar tagja.

  Ismertetése szerint Európának új ötleteken alapuló technológiákra van szüksége, ugyanis kimerülőben vannak a modern gazdaság által alkalmazott technológiák lehetőségei.

Doktorrá fogadom...

Tudomány - 2011-11-29

Doktori, habilitációs és díszdoktori címet, valamint díjakat és elismeréseket adtak át az egyetem doktor- és díszdoktoravató ünnepségén.95 jelölt vehette át az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács javaslata alapján a doktori fokozatot jelentő oklevelet november 26-án az Aulában. Az ünnepi tanácsülés egyben a Tudomány Hónapjának záróeseménye volt a Debreceni Egyetemen.

A legfiatalabb szupernóvát kapták lencsevégre

Tudomány - 2011-11-28

Felrobbanása után mindössze 14 nappal kapta lencsevégre a legfiatalabb szupernóvát egy nemzetközi kutatócsoport.

 A Földtől körülbelül 23 millió fényévnyire, az Örvény-galaxisban (Örvény-köd, M51) az univerzum egyik legbrutálisabb jelensége játszódott le. A szupernóva ugyanis egy Napnál nagyobb tömegű csillag végső, nagy robbanása, amely során a haláltusáját vívó égitest fényessége néhány hónapon keresztül egy átlagos galaxiséval vetekszik. A szupernóva-robbanás során a csillag ledobja a külső rétegét, amely a környezetét hidrogénnel, héliummal és nehezebb elemekkel telíti.

A szaturnuszi óriásvihar krónikája

Tudomány - 2011-11-27

A Szaturnusz északi féltekéjén csaknem egy éven át tomboló óriásvihar krónikájáról tudósított a Cassini űrszonda.Naprendszerünk második legnagyobb bolygójának légköre általában békés, ám harminc évenként, amikor a Szaturnusz északi féltekéje a legkisebb távolságra kerül a Naphoz, kitör az óriásvihar, amelyet Nagy Fehér Foltoknak (Great White Spot) neveznek. A mostani vihar a "menetrendhez" képest tíz évvel korábban tört ki.