Gazdasági és politikai döntések iránymutatója lehet az az ökológiai kutatási program, melyet Magyarország és Románia indít a két ország területét egységesen érintő fenntartható tájhasználat kialakítására és az életminőség javítására. A Szegedi Tudományegyetem és román partnerintézményének uniós kutatóprogramja többek között a hatékony regionális politika előtt is utat nyit az ország mezőgazdasági tengelyét jelentő alföldi régió feltérképezésével. Az uniós pályázati programot február 8-án mutatták be.
Klímaintelligens információs társadalomról, környezetbarát informatikáról és a környezetvédelem kutatás-fejlesztésben betöltött szerepéről is szó esett 2010. február 6-án, a Debreceni Egyetem Napján. Az eseményen sor került a keleti régió info-kommunikációs hálózatának (DCIX) kiépítését támogató szándéknyilatkozat, valamint a Debreceni Egyetem és a Magyar Telekom közötti – kutatás-fejlesztést elősegítő –együttműködési szerződés ünnepélyes aláírására is.
A magyar, svéd és dán kormányzati egyeztetés eredményeként, az Európai Neutronkutató Központ (ESS) Irányító Tanácsa (IT) felkérte Magyarországot, hogy IT-tagként vegyen részt a 2010. február 3-i ülésen és vállaljon aktív szerepet a tervezési munkákban.
Tudományos előadások, interaktív foglalkozások, innovációs és kísérleti programok, filmvetítések, felsőoktatási tájékoztató, kvízjáték - ezek közül a programok közül válogathatnak a diákok a TudományNapon a Tudástársadalom Alapítvány szervezésében. A sorozat során huszonöt középiskolában keresik a jövő tudósait a program kezdeményezői.
Január 11-én tette nyilvánossá honlapján az Oktatási és Kulturális Minisztérium a kutatóegyetemi címre pályázás feltételeit. A pályázatokat január 29-ig kell benyújtani, az eredményeket pedig február 10-én hirdetik ki. Az első hároméves ciklusban a támogatás összesen 26 milliárd forint lesz - mondta el korábban Manherz Károly szakállamtitkár.
Huszonkét jelölt közül három kutatónak adták át december 1-jén a Charles Simonyi Kutatói Ösztöndíjat - írja a hirado.hu. A Simonyi család által 2000-ben alapított díjat Kollár László pécsi kémikus, Simon István szegedi biológus és S. Varga Pál debreceni irodalomtudós vehette át a fejenként 3-3 millió forinttal.
Idén is megtartotta helyezését a Szegedi Tudományegyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem a sanghaji Jiao Tong University által évente elkészített nemzetközi rangsorban. A két intézmény a legjobb 300-400 között foglal helyet - írja a szegedindex.hu. A világ 400 legjobb egyetemének ranglistáját három amerikai egyetem: a Harvard University, a Stanford University és a University of California, Berkeley vezeti, a legjobb európai egyetem a Cambridge, amely a negyedik helyen áll.
A Magyar Szociológiai Társaság a Debreceni Egyetemen rendezte meg november 13-14-én éves közgyűlését, melynek középpontjában idén a rendszerváltás és az aktuális gazdasági válság állt.
Változás.Válság.Váltás.Hu – ezt a címet viselte a Magyar Szociológiai Társaság által a hétvégén a Debreceni Egyetemen rendezett konferencia.
A Debreceni Egyetem Botanikus Kertjében a kerítés építésével megkezdődtek azok a munkálatok, melyek európai uniós támogatással 195 millió forintos fejlesztést tesznek lehetővé. Három év alatt a Pálma-, Orchidea- és Kaktuszház fűtési rendszerének korszerűsítése, 8 hektár terület öntözőrendszerének kiépítése, komplex környezetvédelmi és élőhely-rekonstrukciós munkálatok valósulnak meg.
Oktatási és kutatási feladatokat is ellátna az az intézmény, melyet Soros György 10 év alatt 50 millió dollárból hoz létre a közgazdasági nézetek megalapozására és erősítésére - jelentette be a magyar származású üzletember a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) tartott előadásán, október 27-én. A Dunatv.hu-n olvasható, hogy a Közgazdasági Gondolkodás Intézet néven említett intézményt a Közép-európai Egyetemen keresztül finanszírozná Soros.
A Magyar Rektori Konferencia (MRK) Elnöksége felszólítja a kormányt, hogy az év végéig oldja fel a korábbi 4 milliárd forintos zárolást, mert szerintük az nem képezheti a következő évre meghatározott költségvetés alapját - olvasható az MRK közleménye az Origon. Emellett levélben fordult a Szegedi Tudományegyetem az illetékes miniszterekhez, hogy az intézményhez tartozó Klinikai Központ hiányát ne az oktatásra fordítandó forrásból kelljen finanszíroznia.
A 2009-es fizikai Nobel-díj felét Charles K. Kao-nak ítélték oda az optikai szálakon keresztül történő fénytovábbítás területén elért alapvető eredményeiért, a díj másik felét pedig megosztva kapta Willard S. Boyle és George E. Smith egy képalkotó félvezető detektor, a CCD-szenzor feltalálásáért. A díjat odaítélő Svéd Királyi Tudományos Akadémia bejelentése szerint mindhárom tudós amerikai állampolgár, Kao emellett brit, míg Boyle kanadai állampolgársággal is rendelkezik.
Az amerikai Elizabeth Blackburn, Carol W. Greider és Jack W. Szostak kapták megosztva az idei orvosi Nobel-díjat - jelentette be a svéd Karolinska Intézet Nobel-bizottsága hétfőn Stockholmban.
Bajnai Gordon miniszterelnök, Botka László polgármester és Szabó Gábor rektor közösen jelentették be, hogy az Extreme Light Infrastructure (ELI) elnevezésű szuperlézer megépítésére alakult EU-Irányító Testület ma Prágában ülésezett és pozitív döntést hozott a közös magyar-cseh-román pályázatról. A 100 milliárd forintos beruházás elnyerésével Szeged és a projektben résztvevő országok felkerülnek a világ tudományos térképére. Most először épül nagy, közös kutatóintézet az új EU- tagországokban.
Az őssejtek diagnosztikai és terápiás felhasználását, a geotermikus rendszerek megfelelő hasznosítását, a szennyezett talajvíz és vízzáró rétegek megtisztításának lehetőségeit, valamint a gép és az ember közötti kommunikáció sajátosságainak feltérképezését is célozzák a Debreceni Egyetem 2009. szeptember 30-án bemutatott kutatás-fejlesztési projektjei.
Sólyom László köztársasági elnök adta át szeptember 14-én a budapesti Néprajzi Múzeumban az új egyetemi professzorok kinevezéséről szóló okleveleket. A köztárasági elnök, aki köszöntőjében az egyetemi képzés színvonalának emelése mellett emelt szót. A Debreceni Egyetemről tizennyolc professzor kapta meg kinevezését; ilyen magas számot az Eötvös Loránd Tudományegyetem mondhat még magáénak.