A daganatterápiás kutatások egyik legismertebb szakembere, az újfajta, személyre szabott daganatellenes immunterápia úttörője, Carl H. June amerikai professzor kapta idén a Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért elnevezésű kitüntetést - jelentette be a Debreceni Egyetem (DE) általános orvostudományi karának dékánja csütörtökön sajtótájékoztatón.
Tavaly az Európai Unió bruttó hazai termékének (GDP) 2,03 százalékát fordították kutatás-fejlesztésre (K+F) a tagállamok, ami megegyezik az egy évvel korábbival, ugyanakkor emelkedés a tíz évvel azelőtti 1,76 százalékkal összevetve.
Az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) hétfőn publikált első becslése szerint a tagállamok 283 milliárd eurót költöttek K+F-re 2014-ben.
Luxorban csütörtökön hozzáláttak azokhoz a radarvizsgálatokhoz, amelyek Nicholas Reeves brit régész reményei szerint megerősítik azon elméletét, amely szerint Nofertiti egyiptomi királyné Tutanhamon sírjának egyik fala mögött nyugszik. Az Arizonai Egyetem kutatója legújabb tanulmányában azt is felveti, hogy Tutanhamon halotti maszkja eredetileg Nofertitinek készült.
Debrecen innovációs főváros lehet a gyógyszeripari, az élelmiszeripari, valamint az informatika és elektronikai ágazatokban - jelentette ki szerdán Papp László (Fidesz-KDNP) polgármester a Tudás-park projekt záró rendezvényén.
Kiemelte: a park létrehozása során sikerült megerősíteni a város, az egyetem és a vállalatok együttműködését, valamint feltérképezni a régióban lévő kutatási-fejlesztési potenciált, ami a jövőben jelentős mértékben hozzájárulhat Debrecen gazdasági fejlődéséhez.
Az eddigieknél nagyobb biomasszahozamú energiafűzfajtát nemesített ki két agrárcég és az MTA konzorciuma egy kétéves, 630 millió forint költségvetésű projekt keretében - közölte a konzorciumvezető Agrár-Béta Kft.
A fejlesztéshez a konzorcium 378 millió forintos európai uniós támogatást nyert el.
- Hihetetlen erejű orkánok tombolnak egy Jupiter-szerű bolygón, sebességük meghaladja a másodpercenkénti 2 kilométert, ez hússzor múlja felül a Földön valaha mért legerősebb trópusi ciklonokét.
A Warwicki Egyetem tudósai, akiknek elsőként sikerült egy Naprendszeren kívüli planéta (exobolygó) időjárási viszonyait feltérképezniük, a The Astrophysical Journal Letters legújabb számában ismertették eredményeiket.
A "Vénusz ikertestvérét" fedezték fel távoli világokra vadászó csillagászok, akik a felfedezést az egyik legfontosabb eredményüknek tartják.
A GJ 1132b katalógusjelű sziklás bolygó egy tőlünk nagyjából 39 fényévnyi távolságra lévő csillag körül kering, vagyis elég közel ahhoz, hogy légkörét részletesen megvizsgálhassák a még fejlesztés alatt álló, új generációs teleszkóppal - írta a BBC hírportálja.
Majdnem 9 ezer éve méhészkedik az ember - erre ősi európai, közel-keleti és észak-afrikai edénycserepeken talált méhviasznyomokból következtettek a régészek.A Nature tudományos lap friss számában ismertetett kutatás kimutatta, hogy az ember már a mezőgazdaság hajnalán kapcsolatba kerül a méhekkel. A történelem előtti népek talán háziasították a vadméheket vagy orvosságnak és élelemnek gyűjtötték a mézet és a viaszt - tudósított a BBC hírportálja.
Az alapkutatásokra fordított összeg az egyik legjobban megtérülő befektetés, amit egy ország tehet - jelentette ki Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke a magyar tudomány ünnepe rendezvénysorozat hétfői szegedi megnyitóján.
Először gyógyították meg egy kisgyerek leukémiáját úttörő génterápiával, emberi immunsejtek génjeinek szerkesztésével - közölték a londoni Great Ormond Street kórház orvosai.
Layla három hónapos volt, amikor a gyógyíthatatlan, agresszív leukémiát diagnosztizálták nála. Vele is az történt, ami gyakori az ilyen kicsi csecsemőknél: a kemoterápia és a csontvelő-átültetés hatástalannak bizonyult - tudósított a BBC hírportálja.
Az amerikai járvány- és közegészségügyi központ (CDC) szakemberei először azonosítottak olyan daganatos megbetegedést embernél, amelyet az emberi szervezetben élő féregparazitában kifejlődött rákos sejtek okoztak.
Életének 92. évében elhunyt René Girard francia tudós, aki a mimetikus vágyelmélet, a bűnbakképzés és a bibliamagyarázat terén megfogalmazott elméleteivel újfajta antropológiát alapozott meg, és eredményei révén a kor egyik legjelentősebb gondolkodójaként, a társadalomtudományok új Darwinjaként emlegették.
- A megfelelően magas hőmérséklet hatására közvetlenül a rákos daganatban felrobbanó mikroszkopikus "gránátokat" fejlesztenek a brit kutatók. A szakemberek olyan liposzómákban gondolkodnak, amelyek a hőmérséklet növekedésének hatására közvetlenül a daganatnál engedik ki "rakományukat", biztosítva, hogy a gyógyszerek kizárólag a rákos sejteket támadják meg és ne okozzanak semmilyen mellékhatást.
A Jupiter kilökött egy óriásbolygót a Naprendszerből 4 milliárd évvel ezelőtt - erre a következtetésre jutottak a Torontói Egyetem kutatói, akik eredményeiket a The Astrophysical Journal november 1-i számában teszik közzé.
A világűr kutatásában és a rák elleni harcban is nagy segítséget nyújthat a tudósoknak az új szuperlézerközpont, amelynek megnyitóját hétfőn tartották a Prága mellett Dolní Brezanyban.
Az ELI (Extreme Light Infrastructure) Beamlines tudományos központ teljes kapacitással 2018-ban fog működni - közölte Roman Hvezda, az ELI menedzsere a CTK cseh hírügynökséggel.
A karon lévő anyajegyek számából következtetni lehet a bőrrák és annak legsúlyosabb típusa, a melanoma kockázatának mértéke - derült ki egy brit tanulmányból.
A British Journal of Dermatology című folyóiratban közölt tanulmány készítői szerint a test egészén található anyajegyek számára lehet következtetni a jobb karon lévő anyajegyek mennyiségéből.
- Az idei közgazdasági Nobel-emlékdíjat Angus Deaton, a Princeton Egyetem közgazdász professzora kapta a fogyasztás, a szegénység és a jólét területein folytatott kutatásaiért.
A svéd jegybank által 1968-ban alapított közgazdasági Nobel-emlékdíjat a Svéd Tudományos Akadémia ítéli oda.Angus Deaton 1945. október 19-én született Edinburghban. A brit-amerikai kettős állampolgár a Princeton Egyetemen a közgazdaságtan és a nemzetközi kapcsolatok professzora.
A DNS-javítás mechanizmusvizsgálataiért Tomas Lindahl svéd, Paul Modrich amerikai és Aziz Sancar török-amerikai tudós kapja a kémiai Nobel-díjat a Svéd Királyi Akadémia szerdai bejelentése szerint.
Az akadémia indoklása szerint a három kutatónak sikerült molekuláris szinten feltérképeznie, hogy a sejtek hogyan javítják ki a DNS-károsodásokat és őrzik meg a bennük tárolt genetikai információt.
Az idei fizikai Nobel-díjasok munkássága Patkós András, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendes tagja szerint hozzájárult a csillagok és csillagrobbanások működésének megértéséhez, másrészt felfedezéseik túlmutatnak a részecskefizika standard modelljén.